გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენასა და ლიტ-ში თემაზე: "ჭიანჭველა და ფუტკარი"
https://drive.google.com/file/d/0BwJWEUXZLZJkVjYtQ1ZFalNiMG9qdU5yYnk3dlR0UDRvb0pj/view?usp=drivesdk
გაკვეთილის თემა.
|
"ჩემო კარგო ქვეყანავ"
|
საგნი.
პედაგოგი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა,
ფიქრია კვაბზირიძე.
|
სწავლების საფეხური.
კლასი.
|
დაწყებითი საფეხური.
Vა
კლასი.
|
მოსწავლეთა
პროფილი.
|
16 მოსწავლე.
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე
არ არის.
|
გაკვეთილის მიზანი:
|
გაბმული მეტყველების უნარ-ჩვევათა ფორმირება, დიალოგი ისტორიულ გმირთან,
კითხვისა და წერის სტრატეგიების დაუფლება, სათქმელის ნათლად და
გასაგებად გადმოცემა, კითხვებზე ადეკვატური პასუხის გაცემა.
|
მისაღწევი შედეგი ე.ს.გ-ს მიხედვით.
|
სტანდარტთან შესაბამისობა ქართ.V. 2, 4, 6, 11
ქართ. V. 2. მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფური და ინდივიდუალური
საკომუნიკაციო ამოცანების განხორციელება.
·
მიზნის შებამისად
ირჩევს სასაუბრო (ეტიკეტური დიალოგების) და მხატვრულ (განცდებსა და შთაბეჭდილებებზე
საუბრის) სტილს;
·
კითხვის დასმის,
თხოვნის, ბრძანების, გრძნობების გადმოცემის დროს იცავს სიტყვათა რიგს და ამ მოდალობებისთვის
დამახასიათებელ ინტონაციას.
ქართ. V. 4. მოსწავლეს აქვს ლიტერატურული ნაწარმოების ესთეტიკური
შეფასების საწყისი უნარი.
·
ისმენს მხატვრულ ნაწარმოებს (ლექსს,
ნოველას, მოთხრობას) და გამოხატავს საკუთარ ემოციებსა და შთაბეჭდილებებს;
·
საუბრობს პოეტურ ნაწარმოებში გამოხატულ
განწყობაზე;
·
მონაწილეობს ლიტერატურული ნაწარმოების
შესახებ გამართულ დისკუსიაში, გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას ამა თუ იმ პერსონაჟის მიმართ;
·
ასახელებს სხვადასხვა თვალსაზრისით მისთვის
საინტერესო ადგილებს ტექსტიდან.
ქართ. V.
6. მოსწავლეს გამომუშავებული აქვს ხმამაღალი
კითხვის საწყისი უნარ-ჩვევები.
·
ხმამაღლა, გამართულად და გამომეტყველებით
უკითხავს თანაკლასელებს შერჩეულ ნაწყვეტს ნაცნობი ტექსტიდან;
·
ცდილობს დაიცვას შესაბამისი ინტონაცია
სხვადასხვა მოდალობის წინადადების წარმოთქმის დროს;
ქარ. V. 11.
მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის ვერბალური და არავერბალური ნაწილების ერთმანეთთან
დაკავშირება, ინტერპრეტირება და მსჯელობა მათს
ურთიერთმიმართებაზე; აქვს მედიაწიგნიერების საწყისი უნარ-ჩვევები.
·
ქმნის წაკითხული
ან მოსმენილი ტექსტის ილუსტრაციას/ილუსტრაციებს (შესაძლებელია, კომპიუტერული გრაფიკული რედაქტორის გამოყენებით);
|
წინარე ცოდნა.
|
მოსწავლეები ფლობენ წერის, კითხვის სტრატეგიებს, მსჯელობის,
საკუთარი აზრისა დაფიქსირების, მართლწერის, მართლმეტყველების, პრეზენტაციის უნარებს.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი.
|
მისალმება. პროექტორის საშუალებით გაკვეთილის მიზნის,
შეფასების რუბრიკის გაცნობა. საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება. 2წთ.
A-ფაზა: გამოწვევა.
აქტივობა
1.
სიმღერის "ჩემო კარგო ქვეყანავ" მოსმენა;
2 წთ.
აქტივობა
2.
კითხვა-პასუხი ჩვენი ქვეყნის შესახებ; 1 წთ.
აქტივობა
3.
ლექსის "ამირანი" მხატვრული კითხვა. 2 წთ.
B.-ფაზა: ცოდნის
კონსტრუირება.
აქტივობა
4.
საუბარი მოსწავლეებისთვის ნაცნობი გამოჩენილი ქართველების (დავით აღმაშენებელი, ერეკლე მეფე, გიორგი
სააკაძე, ლუარსაბ II, მღვდელი თევდორე თავდადებული) შესახებ.
ა) დავით აღმაშენებელი
·
კითხვა-პასუხი:
-რა იცით დავით აღმაშენებლის შესახებ?
-როდის მეფობდა?
-როგორი მეფე იყო?
-რატომ უწოდეს აღმაშენებელი?
-რომელი ბრძოლები გადაიხადა?
-როდის მოხდა დიდგორის ბრძოლა?
-ვის ებრძოდნენ ქართველები?
-რამდენი მეომარი ჰყავდათ მოწინააღმდეგეებს?
-ვინ გაიმარჯვა დიდგორის ბრძოლაში?
-რამ განაპირობა ქართველთა გამარჯვება?
·
შესწავლილი ტექსტის
"დიდგორის ბრძოლა" თხრობა;
·
მოსწავლეთა
მიერ მოპოვებული ინფორმაციის პრეზენტაცია პროექტორის დახმარებით;
·
ლექსის
"ფეხი დამადგით" მხატვრული კითხვა.
ბ) ერეკლე მეფე
·
კითხვა-პასუხი:
-რა იცით ერეკლე მეფის შესახებ?
-როდის მეფობდა?
-როგორი მეფე იყო?
-რატომ უწოდეს პატარა კახი?
-რომელი ბრძოლები გადაიხადა?
-როდის მოხდა კრწანისის ბრძოლა?
-ვის ებრძოდნენ ქართველები?
-რამდენი მეომარი ჰყავდათ მოწინააღმდეგეებს?
-ვინ გაიმარჯვა კრწანისის ბრძოლაში?
-რამ განაპირობა მტრის გამარჯვება?
·
შესწავლილი ტექსტის
"ერეკლე მეფე და ანანურელი ულამაზოები" თხრობა;
·
მოსწავლეთა მიერ მოპოვებული ინფორმაციის პრეზენტაცია
პროექტორის დახმარებით;
·
ლექსის
"კრწანისის ყაყაჩოები" მხატვრული კითხვა.
გ) გიორგი სააკაძე,
ლუარსაბ II,
მღვდელი თევდორე
თავდადებული
·
კითხვა-პასუხი:
-რა იცით გიორგი სააკაძის შესახებ?
-როდის მოღვაწეობდა?
-რა უწოდეს ქართველებმა?
-ვინ იყო ამ დროს ქართლის
მეფე?
-რა იცით ლუარსაბ II -ის შესახებ?
-როდის მეფობდა?
-როგორი მეფე იყო?
-რომელი ბრძოლები გადაიხადა გიორგი სააკაძესთან ერთად?
-როდის მოხდა ტაშისკარის ბრძოლა?
-ვის ებრძოდნენ ქართველები?
-ვინ გაიმარჯვა ტაშისკარის ბრძოლაში?
-რამ განაპირობა ქართველთა გამარჯვება?
-რა იცით თევდორე მღვდლის
შესახებ?
-როგორ შეაფასებდით მის
საქციელს?
·
შესწავლილი ტექსტის
"თავდადებული მღვდელი თევდორე" თხრობა;
·
მოსწავლეთა მიერ მოპოვებული ინფორმაციის პრეზენტაცია
პროექტორის დახმარებით;
25 წთ.
აქტივობა
5.
წერილის მიწერა სახელგანთქმული წინაპრისათვის, წერილის
ადრესატს მოსწავლეები ირჩევენ სურვილისამებრ.
მოსწავლეთა მიერ საკუთარი წერილების კლასისთვის გაცნობა.
7 წთ.
C ფაზა: რეფლექსია.
|
აქტივობა 6.
გაკვეთილის შეჯამება:
სქემის "რა ვიცოდი, რა გავიგე, რა მაინტერესებს"
შევსება.
საუბარი გაკვეთილის საინტერესო მომენტების შესახებ.
4 წთ.
აქტივობა 7.
მოსწავლეთა შეფასება განმავითარებელი კომენტარებითა და განმსაზღვრელი
ქულებით.
საშინაო დავალების მიცემა:
თხზულების "ჩემი საქართველო" წერა.
2 წთ.
|
|
შეფასებასების ფორმა:
|
განმავითარებელი და განმსაზღვრელი.
|
შეფასების რუბრიკები
|
წერის შეფასების რუბრიკა:
საპრეზენტაციო
უნარების შეფასების რუბრიკა:
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და რესურსები.
|
სახელმძღვანელო,რვეული,კალამი,დაფა,ცარცი,კომპიუტერი.
პროექტორი, ფერადი წებოვანი ფურცლები.
|
კრიტერიუმები / ქულები
|
1
|
2
|
3
|
|
1
|
გაკვეთილის მიზანი გასაგები, კონკრეტული და რეალისტური
იყო.
|
|||
2
|
აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას.
|
|||
3
|
გაკვეთილის დაწყება იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას.
|
|||
4
|
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის
მოღწევას.
|
|||
5
|
გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას
და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში.
|
|||
6
|
შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა
მიზანს.
|
|||
7
|
გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებლობები
|
|||
8
|
გაკვეთილზე ისტ-ის გამოყებება ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას
|
|||
9
|
გაკვეთილი ხელს უწყობდა ზედა სააზროვნო დონეების განვითარებას
|
|||
10
|
ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს.
|
|||
11
|
ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას.
|
|||
10
|
გაკვეთილზე მივაღწიე დასახულ მიზანს
|
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
და
ტექნიკური
რესურსები
|
დრო(წთ)
|
1
|
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება, გაკვეთილის მიზნის გაცნობა. საშინაო
დავალების (ფუტკრისა და ჭიანჭველას შესახებ ინფორმაციის მოძიება) შემოწმება, კლასის
4 ჯგუფად დაყოფა ფერადი სტიკერების მიხედვით, რომელთაც უკან აწერია 1-დან 4-მდე ციფრები
და ერთად ხვდებიან ერთნაირი ციფრის მფლობელები.
|
პრეზენტაცია პროექტორით, ფლიპჩარტით.
|
მთელ კლასთან მუშაობა
|
პროექტორი, ფლიპჩარტი, საკლასო ჟურნალი, საწერკალამი.
|
3წთ.
|
2
|
A ფაზა:
პროექტორზე „padlet.com” - ის გამოყენებით
ჩნდება შემდეგი დავალება: „გთხოვთ, შეადგინოთ მოკლე თხზულება ანდაზის „ბუზი ყველა ბზუისო,
ფუტკართან ყველა ტყუისო“ მიხედვით!“
მოსწავლეები ახდენენ თხზულებების პრეზენტაციას. ნაშრომებს ვაკრავთ თვალსაჩინო
ადგილას.
|
გონებრივი იერიში
წერა,
პრეზენტაცია.
|
ჯგუფური მუშაობა.
|
თაბახის ფურცლები, საწერკალამი, წებო ან ჭიკარტები. პროექტორი, კომპიუტერი.
|
7წთ
|
3
|
გავიხსენოთ, ფუტკარზე ნანახი მულტფილმი ან
მოსმენილი სიმღერა.
რომან
რცხილაძის კლიპის „ფუტკარი“ პროექტორით ნახვა.
|
გონებრივი იერიში
პროექტორით პრეზენტაცია
|
მთელ კლასთან მუშაობა
|
კომპიუტერი, პროექტორი
|
3წთ
|
4
|
ვიხსენებთ,
რა ვიცით ფუტკრების შესახებ?
გარდა ფუტკრებისა, კიდევ რომელი მწერები ვიცით?
რა ვიცით ჭიანჭველას შესახებ?
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელ კლასთან მუშაობა
|
კომპიუტერი, პროექტორი
|
3წთ
|
5
|
ვენის დიაგრამა- ჭიანჭველასა და ფუტკრის შედარებითი დახასიათება. (დაფაზე
ვაკრავ ფუტკრისა და ჭიანჭველას სურათებს გვერდიგვერდ).
|
კითხვა-პასუხი, მსჯელობა, წერა
|
მთელ კლასთან მუშაობა
|
დაფა, ცარცი, ჭიანჭველასა და
ფუტკრის სურათები.
|
2წთ
|
6
|
B ფაზა:
ტექსტის გამომეტყველებით კითხვა “toondoo”
-ს საიტზე დამზადებული კომიქსების მიხედვით.
უცნობი სიტყვების ახსნა „სიტყვების სკივრი“-ს დახმარებით. (ფერად სტიკერზე
ჩაწერენ უცნობ სიტყვებს და ერთად დავაწერინებთ მნიშვნელობას. ვყრით სიტყვების სკივრში).
|
კითხვა
|
ინდივიდუალური მუშაობა
მთელ კლასთან მუშაობა
|
ფერადი სტიკერები. საწერკალამი,
კომიქსების ამობეჭდილი ასლები.
„სიტყვების სკივრი“.
|
7წთ
|
7
|
მკითხველის თეატრი
|
როლური თამაში
|
წყვილებში მუშაობა
|
ქართული ენის სახელმძღვანელო (ვ.როდონაია
“ქართული ენა“ გვ.34)
|
5 წთ
|
8
|
C
ფაზა:
შეკითხვები კლასს:
-რას ჩივის ჭიანჭველა?
-რას პასუხობს ფუტკარი?
-თქვენი აზრით რომელი მწერია მართალი და რატომ?
-გაკვეთილის დასწყისში მოყვანილი ანდაზა რამდენად შეესაბამება
შესწავლილ ტექსტს?
-თუ დაემთხვა რომელიმე მოსწავლის ნააზრევი ჩვენს ტექსტს?
|
კითხვა-პასუხი, მსჯელობა.
|
ინდივიდუალური მუშაობა,
მთელ კლასთან მუშაობა
|
3 წთ
|
|
9
|
“learningApps”-ში
დამზადებული და სავარჯიშოს შესრულება ფურცლებზე.
|
ინდივიდუალური მუშაობა
|
პროექტორი, საწერკალამი, თაბახის ფურცლები.
|
3 წთ
|
|
10
|
შეფასება
|
განმავითარებელი კომენტარი
|
ფასდება მუშაობა წყვილებში, ჯგუფებში, ინდივიდუალურად.
|
2 წთ
|
|
11
|
საშინაო დავალების მიცემა: გააფერადეთ და
ააწყვეთ ფაზლებად დაჭრილი კომიქსი.
|
ინსტრუქციის მიცემა
|
მთელ კლასთან მუშაობა
|
2 წთ
|
შ
ე ფ ა ს ე ბ ი ს კ რ ი ტ ე რ ი უ მ ე ბ
ი
|
||||
ყურადღებით ისმენს,
ყოველთვის სწორად იგებს (მთლიანად, როლებში) მცირე ზომის ტექსტს და ზუსტად გადმოსცემს მოსმენილის შინაარსს. |
ძირითადად
ისმენს, სწორად იგებს (მთლიანად, როლებში) მცირე ზომის ტექსტს და მოსმენილის შინაარსის გადმოსცემისას ზოგჯერ უშვებს შეცდომებს. |
ისმენს,
უმეტესად იგებს (მთლიანად, როლებში) მცირე ზომის ტექსტს და შეძლებისდაგვარად სწორად გადმოსცემს მოსმენილის შინაარსს. |
უყურადღებოდ ისმენს, უჭირს მცირე ზომის ტექსტის
სწორად გაგება და მოსმენილის შინაარსის სათანადოდ გადმოცემა. |
უჭირს
მოისმინოს, ვერ იგებს მცირე ზომის ტექსტს და ვერ გადმოსცემს მოსმენილის შინაარსს. |
სწორად
ახასიათებს პერსონაჟებს, სათანადოდ აფასებს მათ საქციელსა და ზუსტად გამოხატავს თავის დამოკ-ბას. |
ძირითადად სწორად
ახასიათებს პერსონაჟებს და აფასებს მათ საქციელს, უმეტესად ზუსტად გამოხატავს თავის დამოკ-ბას. |
შეძლებ-რად სწორად
ახასიათებს პერსონაჟებს და აფასებს მათ საქციელს, შეძლების დაგვარად გამოხატავს თავის დამოკ-ბას. |
ნაწილობრივ ახასიათებს პერსონაჟებს, უჭირს სათანადოდ შეაფასოს მათი საქციელი
და გამოხატოს თავისი დამოკი
დებულება თამამად. |
ძირითადად ვერ ახასიათებს პერსონაჟებს,
ვერ აფასებს მათ საქციელსა და ვერ გამოხატავს თავის დამოკი დებულებას. |
ყოველთვის პოულობს მითითებულ სიტყვებს
ტექსტის კონკრეტულ მონაკვეთში, კარგად შეუძლია მათი გამოყენებით მცირე ზომის ტექსტის შექმნა. |
ძირითადად პოულობს მითითებულ სიტყვებს
ტექსტის კონკრეტულ მონაკვეთში, ხშირ შემთხვევაში შეუძლია მათი გამოყენებით მცირე ზომის ტექსტის შექმნა. |
ნელა პოულობს მითითებულ სიტყვებს
ტექსტის კონკრეტულ მონაკვეთში, მათი გამოყენებით მცირე ზომის ტექსტის შექმნისას უშვებს შეცდომებს. |
ზოგჯერ პოულობს მითითებულ სიტყვებს
ტექსტის კონკრეტულ მონაკვეთში, უჭირს მათი გამოყენებით მცირე ზომის ტექსტის შექმნა. |
ვერ პოულობს მითითებულ სიტყვებს
ტექსტის კონკრეტულ მონაკვეთში, არ შეუძლია მათი გამოყენებით მცირე ზომის ტექსტის შექმნა. |
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი
/ მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების
ფორმა
/ ფორმები
|
სასწავლო და
ტექნიკური
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
1
|
მოსწავლეებს
დავურიგებ
გარკვეული
რაოდენობის
(1-დან 9-მდე )
წებოვან
ფერად
ფურცლებს,
შემდეგ ვუმატებ
თითო-თითოს,
ვითვლით
ყველა ერთად.
|
გონებრივი
იერიში
|
ინდ.
მუშაობა
|
წებოვანი
ფურცლები
|
5წთ.
|
2
|
მოსწავლეებს
ვთხოვ, დაასახელონ
რამდენი
ფურცელი
ჰქონდა
და
რამდენი
გაუხდა. შესაბამის
მაგალითს წერს
დაფაზე თავად,
მოსწავლეებიც
იწერენ.
|
წერა
|
მთელ
კლასთან
მუშაობა
|
წებოვანი
ფურცლები,
რვეული,
საწერკალამი,
დაფა, ცარცი,
სახელმძღვანელო,
მაგ-ები
რიცხვისთვის
ერთის
მიმატებაზე
|
7წთ
|
3
|
ვიდეო-
რესურსის
ჩვენება
|
პროექტორით პრეზენტაცია
|
მთელ
კლასთან
მუშაობა
|
/watch?v=5grQfgnYTG0
კომპიუტერი,
პროექტორი
|
3წთ
|
4
|
პრეზენტაციის
ჩვენება.
|
პროექტორით პრეზენტაცია
|
მთელ
კლასთან
მუშაობა
|
კომპიუტერი,
პროექტორი
|
3წთ
|
5
|
მოსწავლეებს
ვთხოვ,
დაუკვირდნენ,
იმსჯელონ და
ერთმანეთს
გაუზიარონ,
რა დასკვნა
გამოიტანეს
მოცემული
მაგალითების
განხილვისას,
წარმოადგინონ
დაკვირვების
შედეგი.
|
კითხვა- პასუხი,
მსჯელობა
|
მუშაობა
|
3წთ
|
|
6
|
სახელმძღვანელოში
მოცემული
მსგავსი
ამოცანებისა
და მაგალითების
განხილვა,წერა.
|
წერა,
მსჯელობა,
კითხვა-
პასუხი
|
მთელ
კლასთან
მუშაობა
|
მათემატიკის
სახელმძღვანელო
(ბექაური-
საგინაშვილი
“მათემატიკა“
გვ.34)
რვეული,
საწერკალამი,
დაფა,ცარცი,
მაგალითები
სახელმძ-დან
რიცხვისთვის
ერთის მიმატებაზე
(ბექაური-
საგინაშვილი
“მათემატიკა“
გვ.34)
|
8წთ
|
7
|
სასწავლო
რესურსის
„დოღი“
გამოყენება.
|
დამ.
სამუშაო
|
ინდ.
მუშაობა
|
სასწავლო
რესურსის
ელ მისამართი: learning.apps.org.ge
pikria.kvabziridze
კომპიუტერი
|
4წთ
|
8
|
შეფასება.
|
2წთ
|
კრიტერიუმი
|
მაღალი
|
საშუალოზე მაღალი
|
საშუალო
|
საშუალოზე დაბალი
|
დაბალი
|
ახდენს
შეკრება-
გამოკლების
თვალსაჩინოდ
დემონსტრირებას.
|
ძალიან კარგად
ახდენს
შეკრება-
გამოკლების
თვალსაჩინოდ
დემონსტრირებას, არ უშვებს შეცდომებს.
|
კარგად
ახდენს
შეკრება-
გამოკლების
თვალსაჩინოდ
დემონსტრირებას,
უშვებს
ელემენტარულ
ტექნიკურ
შეცდომებს.
|
ძირითადად
ახდენს შეკრება- გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას,
უშვებს
შეცდომებს.
|
შეძლები
სდაგვარად
ახდენს
შეკრება
-გამოკლების
თვალსაჩინოდ
დემონსტრირებას,
უმეტესად
უშვებს
შეცდომებს.
|
სხვისი
დახმარებით ახდენს შეკრება- გამოკლების
თვალსაჩინოდ
დემონსტრირებას,
უშვებს
ძალიან
ბევრ
შეცდომას.
|
ზეპირად
ანგარიშისას
სწავლობს
1-ის ტოლი
ბიჯით
თვლას
|
ზეპირად
ანგარიშისას
ძალიან კარგად
სწავლობს
1-ის ტოლი
ბიჯით
თვლას
|
ზეპირი
ანგარიშისას
სწავლობს
1-ის ტოლი
ბიჯით
თვლას.
უშვებს
ელემენტარულ
ტექნიკურ
შეცდომებს.
|
ზეპირად
ანგარიშისას ძირითადად სწავლობს 1-ის ტოლი ბიჯითთვლას, უშვებს
შეცდომებს.
|
ზეპირად
ანგარიშისას
შეძლების
დაგვარად
სწავლობს 1-ის
ტოლი
ბიჯით
თვლას,
უმეტესად
უშვებს
შეცდომებს.
|
ზეპირად
ანგარიშისას
სხვისი დახმარებით
სწავლობს
1-ის ტოლი
ბიჯით
თვლას,
უშვებს
ძალიან
ბევრ
შეცდომას.
|
ასახელებს
მოცემული
გროვისათვის
ამ გროვის
მითითებულ
რაოდენობამდე
შესავსებად
საჭირო
დამატებით
რაოდენობას.
|
ძალიან კარგად
ასახელებს
მოცემული
გროვისათვის
ამ გროვის
მითითებულ
რაოდენობამდე
შესავსებად
საჭირო
დამატებით
რაოდენობას.
|
ასახელებს
მოცემული
გროვისათვის
ამ გროვის
მითითებულ
რაოდენობამდე
შესავსებად
საჭირო
დამატებით
რაოდენობას.
უშვებს ელემენტარულ ტექნიკურ შეცდომებს.
|
ძირითადად
ასახელებს მოცემული გროვისათვის ამ გროვის მითითებულ რაოდენობამდე შესავსებად საჭირო დამატებით რაოდენობას. უშვებს შეცდომებს. |
ასახელებს
მოცემული
გროვისათვის
ამ გროვის
მითითებულ
რაოდენობამდე
შესავსებად
საჭირო
დამატებით
რაოდენობას.
უმეტესად
უშვებს შეცდომებს. |
სხვისი
დახმარებით ასახელებს
მოცემული
გროვისათვის
ამ
გროვის
მითითებულ
რაოდენობამდე
შესავსებად
საჭირო დამატებით
რაოდენობას.
უშვებს
ძალიან
ბევრ
შეცდომას.
|
მთავარი თემა:
|
„ლომი და თაგვი“ -„მადლი
ჰქენი, გზად დადევი, გაიარე წინ დაგხვდება“
|
ესგ-ს შედეგები/ ინდიკატორები:
|
ისტ I. 3. მოსწავლეს შეუძლია ისტ პროდუქტის შესაქმნელი
·
ქმნის თავისი ასაკობრივი ჯგუფისათვის შესაბამისი ციფრული ფორმატის პროდუქტს როგორც ინდივიდუალურად, აგრეთვე თანაკლასელებთან ერთად; ასევე მასწავლებლის ან მშობლის დახმარებით (მაგალითად, გარემოს დაცვის შესახებ პროექტის დამხმარე, თვალსაჩინო მასალა).
ქართ. II.
2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და
გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა
სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
· აგრძელებს სხვის მიერ დაწყებულ თხრობას;
· ტექსტზე დაყრდნობით ახასიათებს პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას, თვისებებს);
· გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ
· (მომწონს / არ მომწონს, კარგად მოიქცა / ცუდად მოიქცა; კეთილია, გონიერია და
ა.შ.)
· გამოხატავს კონკრეტული პერსონაჟის ქმედებით აღძრულ ემოციებს (მაგ.,
გამაკვირვა, შემეცოდა და ა. შ.);
ქართ. ქართ. II.3. მოსწავლეს შეუძლია აქტიური
ლექსიკისა და
ძირითადი
ენობრივი ფორმების მეტყველებაში გამოყენება.
ქართ. II. 4. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
· ხმამაღლა (მთლიანი სიტყვებით ან დამარცვლით) კითხულობს მარტივი
წინადადებებით შედგენილ მცირე ზომის ტექსტებს (კითხვის
ტექნიკის დაუფლების ხელშეწყობის მიზნით შედგენილ ტექსტებს, საბავშვო ლექსებს,
გამოცანებს, ანდაზებს, ენის გასატეხებს, ფრაგმენტებს მოთხრობებიდან,
იგავ-არაკებსა და სხვ.); ცდილობს დაიცვას პაუზა სასვენ ნიშნებთან;
· აგრძელებს სხვის მიერ დაწყებულ კითხვას;
· პოულობს და კითხულობს ტექსტში მასწავლებლის მიერ მითითებულ ადგილებს.
ქართ. II. 6. მოსწავლეს
შეუძლია მასწავლებლის მიერ წაკითხულ მხატვრულ ტექსტებში ინფორმაციის
მოძიება, მონაკვეთების წაკითხვა და
გაგება.
|
გაკვეთილის მიზნები:
|
· მოსწავლემ შეძლოს:
·
იგავის სათაურის ლოგიკურად დაკავშირება ცხოვრებისეულ
გამოცდილებასთან, სხვა ლიტერატურულ ნაწარმოებებთან, მხატვრულ
ფილმებთან და სხვა.
·
მოსწავლემ
შეძლოს კითხვის სტრატეგიების გამოყენება იგავ-არაკის შინაარსის
ზუსტად, დეტალურად გაგებისათვის.
·
მოსწავლემ
შეძლოს იგავ-არაკის პერსონაჟებზე, მათ ქმედებებზე დაკვირვებით იგავის
მორალის სწორად ამოცნობა და ყველა შესაბამისი დასკვნის გამოტანა.
·
ელექტრონული რესურსების გამოყენება სასწავლო პროცესში.
|
წინასწარი ცოდნა:
|
მოსწავლე
უნდა ფლობდეს კითხვის სტრატეგიებს, შეეძლოს პერსონაჟების დასახელება,
მსჯელობა, ლექსიკური ერთეულების სათანადოდ გამოყენება, ელექტრონულ მასალაზე მუშაობა.
|
გაკვეთილის მსვლელობა:
|
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება:
გაკვეთილის მიზნის გაცნობა. ( 2 წთ)
გამოწვევა: (10
წთ)
1 აქტივობა: „საზიარო დაფ“-ის
საშუალებით მოსწავლეები გამოხატავენ თავიანთ განწყობას დღევანდელი გაკვეთილისადმი
„ღიმილების“ გამოყენებით.
https://padlet.com/demetrepikria/557h6dsu5un0 (2 წთ.)
2 აქტივობა:
კლასი იყოფა 4 ჯგუფად: 16 ცალი
სტიკერი დევს მაგიდაზე, მათგან 4 სტიკერს აწერია ციფრი -1 , 4-ს აწერია ციფრი
- 2, 4-ს - ციფრი 3 და 4-ს ციფრი 4. მოსწავლეები ირჩევენ სასურველ სტიკერს ისე, რომ
ვერ ხედავენ, რა ციფრი აწერია მეორე მხარეს. 1-ანები სხდებიან პირველ ჯგუფში, 2-ანები
- მეორე ჯგუფში და ა. შ.
თითოეულ ჯგუფში მოსწავლეები ტექსტის სათაურზე დაყრდნობით გამოთქვამენ
ვარაუდებს ამ ტექსტის შინაარსის შესახებ, წერენ მცირე ზომის თხზულებებს და აკეთებენ
პრეზენტაციას. (5 წთ)
3 აქტივობა:
მასწავლებელი დაფაზე აკრავს ლომისა და თაგვის ფოტოებს და ასოციაციური
რუკის გამოყენებით მოსწავლეები ასახელებენ თითოეულის თვისებებს. (3 წთ)
შინაარსის რეალიზება:
(16 წთ)
4 აქტივობა: ტექსტის
პაუზებით კითხვა
და ანალიზი: (8 წთ)
ვკითხულობთ ტექსტს პირველ პაუზამდე:
ლომს
ტყეში ეძინა.
თაგვმა ტანზე
გადაურბინა. ლომმა
გამოიღვიძა და
დაიჭირა თაგვი.
თაგვმა უთხრა:
- გამიშვი და
გაჭირვებაში დაგეხმარები.
ლომმა გულიანად
გაიცინა და
გაუშვა თაგვი.
კითხვები: როგორი განწყობა გაქვთ
წაკითხვის შემდეგ?
როგორ ფიქრობთ,
რატომ გაიცინა
ლომმა?
რაიმე საშიშროება
ხომ არ
ელის რომელიმე
ცხოველს?
ვკითხულობთ ტექსტს მეორე პაუზამდე:
გავიდა
ხანი. მონადირეებმა
ლომი დაიჭირეს
და თოკით
ხეზე მიაბეს:
უნდოდათ, მერე
მისულიყვნენ და
ცოცხალი წაეყვანათ.
მონადირეები რომ
წავიდნენ, ლომმა
საშინელი ღრიალი
მორთო.
კითხვები: რა მოხდება მოთხრობის
ამ ნაწილში?
რას განიცდით
ლომის მიმართ?
რა ელის
ლომს?
ვკითხულობთ ტექტის მესამე , ბოლო ნაწილს:
თაგვს
შემოესმა ლომის
ხმა, მიცუცუნდა,
გადაღრნა თოკი,
გაათავისუფლა ლომი
და უთხრა: -გახსოვს, რომ
დამცინე? ახლა
ხომ ხედავ,
რომ პატარა
თაგვსაც შესძლებია
დახმარება დიდი
და ძლიერი
ლომისაო.
კითხვები: როგორ
მოგეწონათ მოთხრობის
დასასრული?
ელოდით ასეთ
დასასრულს?
რომელიმე თქვენგანის
შედგენილი ამბავი
ხომ არ
ჰგავს ამ
მოთხრობას?
5 აქტივობა: ელექტრონული
საიტზე შექმნილი ანიმაციის „ლომი და თაგვი“ ნახვა პროექტორის საშუალებით.
6 აქტივობა: მოსმენილისა და
წაკითხულის მიხედვით „toondoo” - ს ელექტრონული
საიტზე http://www.toondoo.com/MyToondoo.toon
წინასწარ შექმნილ კომიქსს „ლომი
და თაგვი“ მასწავლებელი ფურცლებზე ამობეჭდილი და პაზლებად დაჭრილი სახით ურიგებს
კლასს და თითოეულ ჯგუფს სთხოვს, დაფაზე გაკრულ დიდ პლაკატზე თანმიმდევრულად ააწყონ
პაზლები ისე, რომ არ გაწყდეს ნაწარმოების სიუჟეტური ხაზი. (3 წთ)
7 აქტივობა:
პლაკატზე აწყობილი ტექსტის გუნდური კითხვა.
(2წთ)
რეფლექსია: (7 წთ)
8 აქტივობა:
თითოეულმა ჯგუფმა იმსჯელოს და შემდეგ გაუზიაროს კლასს, თუ რა დასკვნა გამოიტანეს
დღევანდელი გაკვეთილიდან! (3 წთ)
9 აქტივობა: “learning
apps” -ის საიტზე მასწალებლის მიერ
წინასწარ შედგენილი სავარჯიშოს შესრულება: https://learningapps.org/display?v=poceqrnc318
საშინაო დავალების
მიცემა.
შეფასება.
|
შეფასების საგანი (კრიტერიუმები):
|
თითოეული აქტივობის შემდეგ
განმავითარებელი შეფასება როგორც ჯგუფის, ისე ინდივიდუალური.
|
საჭირო რესურსები:
|
ფერადი სტიკერები, პროექტორი,
კომპიუტერები, პლაკატი, წებო, თაბახის ფურცლები, სახელმძღვანელოები, საწერკალამი,
დაფა, ცარცი.
https://padlet.com/demetrepikria/557h6dsu5un0
|
შ ე ფ ა ს ე ბ ი ს კ რ ი ტ ე რ ი უ მ ე ბ ი
| ||||
იგავის სათაურს
მართებულად, ლოგიკურად
აკავშირებს
ცხოვრებისეულ გამოცდილებასთან,
სხვა ლიტერატურულ ნაწარმოებებთან, მხატვრულ ფილმებთან და სხვა.
|
იგავის სათაურს
უმეტესად მართებულად და
ლოგიკურად
აკავშირებს
ცხოვრებისეულ გამოცდილებასთან,
სხვა ლიტერატურულ ნაწარმოებებთან, მხატვრულ ფილმებთან და სხვა.
|
იგავის სათაურს
ლოგიკურად
აკავშირებს
ცხოვრებისეულ გამოცდილებასთან,
სხვა ლიტერატურულ ნაწარმოებებთან, მხატვრულ ფილმებთან და სხვა.
თუმცა ხშირად უშვებს შეცდომებს.
|
იგავის
სათაურს
ნაწილობრივ
აკავშირებს
ცხოვრებისეულ გამოცდილებასთან,
სხვა
ლიტერატურულ ნაწარმოებებთან, მხატვრულ ფილმებთან
და სხვა.
|
იგავის სათაურს ლოგიკურად ვერ აკავშირებს
ცხოვრებისეულ გამოცდილებასთან, სხვა ლიტერატურულ ნაწარმოებებთან, მხატვრულ ფილმებთან და სხვა.
|
შეუძლია კითხვის სტრატეგიების სათანადოდ გამოყენება იგავ-არაკის შინაარსის ზუსტად, დეტალურად გაგებისათვის.
|
უმეტეს შემთხვევაში სათანადოდ შეუძლია კითხვის სტრატეგიების გამოყენება იგავ-არაკის შინაარსის ზუსტად, დეტალურად გაგებისათვის.
|
შეუძლია კითხვის სტრატეგიების გამოყენება იგავ-არაკის შინაარსის ზუსტად, დეტალურად გაგებისათვის, მაგრამ ხშირად უშვებს შეცდომებს.
|
შეუძლია კითხვის სტრატეგიების ნაწილობლივ გამოყენება
იგავ-არაკის შინაარსის
ზუსტად, დეტალურად გაგებისათვის.
|
არ შეუძლია დამოუკიდებლად კითხვის სტრატეგიების გამოყენება იგავ-არაკის შინაარსის ზუსტად, დეტალურად გაგებისათვის.
|
შეუძლია იგავ-არაკის პერსონაჟებზე, მათ ქმედებებზე დაკვირვებით იგავის მორალის სწორად ამოცნობა და ყველა შესაბამისი დასკვნის გონივრულად გამოტანა.
|
უმეტესად შეუძლია იგავ-არაკის პერსონაჟებზე, მათ ქმედებებზე დაკვირვებით იგავის მორალის სწორად ამოცნობა და ყველა შესაბამისი დასკვნის გამოტანა.
|
შეუძლია იგავ-არაკის პერსონაჟებზე, მათ ქმედებებზე დაკვირვებით იგავის მორალის სწორად ამოცნობა და ყველა შესაბამისი დასკვნის გამოტანა, ხშირად უშვებს შეცდომებს.
|
შეუძლია იგავ-არაკის პერსონაჟებზე, მათ ქმედებებზე დაკვირვებით იგავის მორალის ნაწილობრივ ამოცნობა და შესაბამისი დასკვნის შეძლებისდაგვარად გამოტანა.
|
არ შეუძლია დამოუკიდებლად იგავ-არაკის პერსონაჟებზე, მათ ქმედებებზე დაკვირვებით იგავის მორალის სწორად ამოცნობა და ყველა შესაბამისი დასკვნის გამოტანა.
|
შეუძლიაელექტრონული რესურსების მართებულად, მიზანმიმართულად გამოყენება სასწავლო პროცესში.
|
უმეტესად შეუძლია ელექტრონული რესურსების გამოყენება სასწავლო პროცესში.
|
შეუძლიაელექტრონული რესურსების გამოყენება სასწავლო პროცესში, ხშირად უშვებს შეცდომებს.
|
შეუძლია ელექტრონული რესურსების ნაწილობრივ გამოყენება სასწავლო პროცესში.
|
არ შეუძლია დამოუკიდებლად ელექტრონული რესურსების გამოყენება სასწავლო პროცესში.
|
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/ მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ ფორმები
|
სასწავლო და ტექნიკური რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
1
|
ლოცვა,
საორგანიზაციო
საკითხების მოგვარება: დღის მორიგე;
გაკვეთილის მიზნისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა;
|
ვერბალური
|
მთელ კლასთან მუშაობა
|
წინასწარ ფორმატის ქაღალდზე მოცემული გაკვეთილის მიზანი
და შეფასების კრიტერიუმები, (ინდივიდუალური და ჯგუფური), საკლასო ჟურნალი, საწერკალამი.
|
3წთ.
|
2
|
საშინაო დავალების გამოკითხვა:
ჯგუფიდან გამოდის თითო-თითო მოსწავლე, დაფაზე წინასწარ წერია შესასრულებელი დავალება,
მოსწავლეები ავსებენ ცარიელ ადგილებს.
(სახ.გვ.45.
სავ.3.)
სიტყვებს
„შეკითხვა“ და „პასუხი“ შეუსაბამებენ სიტყვებს: „დაუსვა“, „გასცა“. (სავ.2)
ჯგუფის მუშაობის განმავითარებელი
შეფასება
|
ჯგუფებში მუშაობა
|
დაფა, ცარცი, დაფასა და ფორმატის ქაღალდზე მოცემული
დავალება.
|
3წთ
|
|
3
|
1-ლი ფაზა:
გამოწვევა:
-როგორი ბიჭია პატარა გურამი?
-დიდი გურამი?
-რა არიან ისინი ერთმანეთის?
-რატომ?
-თქვენ გიყვართ თამაში?
-გაქვთ საყვარელი სათამაშო?
-რა არის ის?
|
ასოციაციური რუკა
|
მთელ კლასთან მუშაობა
|
2წთ
|
|
4
|
სავარჯიშო: დააჯგუფეთ საგნები
ჯგუფის მუშაობის
განმავითარებელი შეფასება
|
ჯგუფებში მუშაობა
|
3წთ
|
||
5
|
მე-2 ფაზა: ცოდნის კონსტრუირება:
-ჩვენი
მოთხრობა სწორედ სათამაშოს შესახებაა. მისი სათაურია „თოჯინა“, ყურადღებით მოვისმინოთ
ტექსტი, გავიაზროთ და გავაანალიზოთ. ა)მასწავლებლის მიერ
ტექსტის
კითხვა, ბ)მოსწავლეების მიერ ტექსტის კითხვა
გ)
უცნობი სიტყვების ახსნა-„სიტყვის სკივრი“
ჯგუფის მუშაობის განმავითარებელი
შეფასება
|
კითხვა, მსჯელობა, ვერბალური ახსნა.
|
მთელ კლასთან მუშაობა
ჯგუფებში მუშაობა
|
სახელმძღვანელო, პატარა ფერადი ფურცლები, საწერკალამი.
სიტყვის სკივრი.
|
10წთ
|
6
|
შეკითხვები
კლასს: გამოდის ერთი მოსწავლე, იღებს ყუთიდან შეკითხვას მოთხრობის შესახებ და კითხულობს,
მისი ჯგუფი კი პასუხობს. ჯგუფის მუშაობის
განმავითარებელი შეფასება
|
კითხვა-პასუხი.
|
ჯგუფებში მუშაობა
|
ყუთი
შეკითხვებით.
|
3წთ
|
7
|
კომიქსების
საშუალებით მოთხრობის აწყობა
|
კითხვა, მსჯელობა.
|
მთელ კლასთან მუშაობა.
|
“tondoo” -ში დამზადებული
ფაზლებად დაჭრილი კომიქსი. ფორმატის ქაღალდი, წებო.
|
3წთ
|
8
|
მუშაობა
გრამატიკულ მასალაზე: დაფაზე ვაკრავ 4 სხვადასხვა წინადადებას (თხრობითი, კითხვითი, ბრძანებითი და ძახილის.) ვარჩევთ მათ, ვმსჯელობთ,
ვიწერთ რვეულებში.(თითოეული ჯგუფი 1 წინადადებას)
|
მსჯელობა,
კითხვა, წერა.
|
მთელ კლასთან მუშაობა.
|
საწერკალამი,
რვეული, ფორმატის ქაღალდზე დაწელილი წინადადებები.
|
5წთ
|
9
|
მე-3 ფაზა:
ცოდნის განმტკიცება:
პრაქტიკული
მუშაობა: თოჯინების დამზადება.
ჯგუფის მუშაობის განმავითარებელი
შეფასება.
|
პრაქტიკული
მუშაობა.
|
ჯგუფებში მუშაობა
|
მუყაოსგან
დამზადებული მასალა თოჯინის და მისი ტანსაცმლის შესაქმნელად.
|
5წთ.
|
10
|
შეფასება-შეჯამება;
საშინაო
დავალების მიცემა, ლოცვა.
|
მსჯელობა-დასაბუთება.
ვერბალური
ახსნა
|
მთელ კლასთან მუშაობა.
|
სახელმძღვანელო,
აქტივობის რვეული, შეფასების რუბრიკები
|
3წთ.
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
ზოგადი შეფასების რუბრიკა
შეფასების კრიტერიუმები
|
კარგად
|
საშალოდ
|
საჭიროებს განვითარებას
|
მოსწავლეები
იაქტიურებენ და წარმოაჩენენ წინარე ცოდნას
|
კარგად
წარმოაჩენენ წინარე ცოდნას.
|
მოსწავლეები
შეძლებისდაგვარად იაქტიურებენ და წარმოაჩენენ
წინარე ცოდნას
|
მოსწავლეები
ვერ იაქტიურებენ და ვერ წარმოაჩენენ წინარე ცოდნას
|
კითხულობენენ
და აანალიზებენ ტექსტს
|
გამართულად
კითხულობენენ და სწორად აანალიზებენ ტექსტს
|
კითხულობენენ
შეძლებისდაგვარად და უმეტესად სწორად აანალიზებენ ტექსტს
|
ვერ
კითხულობენენ და ვვერ აანალიზებენ ტექსტს
|
იწერენ წინადადებებს და მსჯელობენ მათი სახეების შესახებ
|
უშეცდომოდ
იწერენ წინადადებებს და სწორად მსჯელობენ
მათი სახეების შესახებ
|
უმეტესად
სწორად იწერენ წინადადებებს და შეძლებისდაგვარად
მსჯელობენ მათი სახეების შესახებ
|
შეცდომებით
იწერენ წინადადებებს და ვერ მსჯელობენ მათი
სახეების შესახებ
|
თეორიულ მასალაზე დაყრდნობით
ქმნიან პრაქტიკულ ნამუშევრებს.
|
თეორიულ მასალაზე დაყრდნობით მარტივად ქმნიან კარგ
პრაქტიკულ ნამუშევრებს.
|
თეორიულ მასალაზე დაყრდნობით შეძლებისდაგვარად
ქმნიან პრაქტიკულ ნამუშევრებს.
|
უჭირთ თეორიულ მასალაზე დაყრდნობით პრაქტიკული ნამუშევრების შექმნა.
|
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
შეფასების კრიტერიუმები
|
კარგად
|
საშალოდ
|
საჭიროებს განვითარებას
|
თანამშრომლობს სხვებთან
|
ყოველთვის თანამშრომლობს სხვებთან
|
ძირითადად თანამშრომლობს სხვებთან
|
ვერ თანამშრომლობს სხვებთან
|
პატივს სცემს სხვის აზრს
|
ყოველთვის სცემს პატივს სხვის აზრს
|
ძირითადად პატივს სცემს სხვის აზრს
|
პატივს არ სცემს სხვის აზრს
|
წარმოაჩენს ჯგუფის ნამუშევარს.
|
კარგად წარმოაჩენს ჯგუფის ნამუშევარს.
|
შეძლებისდაგვარად წარმოაჩენს ჯგუფის ნამუშევარს.
|
ვერ წარმოაჩენს ჯგუფის ნამუშევარს.
|
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ფიქრია კვაბზირიძე
პირადი ნომერი: --------
საგანი: ბუნებისმეტყველება
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი/ I
მოსწავლეთა რაოდენობა: 22 (სსსმ
მოსწავლე არ არის)
გაკვეთილის ხანგრძლივობა: 30 წთ.
გაკვეთილის თემა: „ბუნებრივი და დამზადებული“
გაკვეთილის მიზანი: განასხვავოს ბუნებრივი
სხეულები დამზადებულისგან; მონაწილეობა მიიღოს პრაქტიკულ აქტივობებში, შეძლოს ელემენტარული
კვლევითი უნარ-ჩვევების დემონსტრირება და სხეულების შედარება შემადგენელი ნივთიერებების/მასალის
მიხედვით.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა
ე. ს. გ. - ს მოთხოვნებთან:
ბუნ.I.1 მოსწავლემ უნდა შეძლოს
პრაქტიკულ აქტივობებში მონაწილეობა და ელემენტარული კვლევითი უნარ-ჩვევების დემონსტრირება.
ბუნ.I.4 მოსწავლემ უნდა შეძლოს
სხეულების შედარება შემადგენელი ნივთიერებების/მასალის თვისებების მიხედვით.
№
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/ მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ ფორმები |
სასწავლო რესურსები |
დრო (წთ) |
1 |
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება; ქცევის წესების
შეხსენება; |
ვერბალური,
კითხვა-პასუხი. |
მთელ კლასთან მუშაობა |
პლაკატი ქცევის წესებით,
უბის წიგნაკი, საწერკალამი. |
2 წთ. |
2 |
გაკვეთილის თემის, მიზნის, მიმდინარეობისა და შეფასების
სისტემის გაცნობა; |
ვერბალური. |
მთელ კლასთან მუშაობა |
თვალსაჩინო ადგილზე განთავსებული
გაკვეთილის გეგმა (შესაბამისი თემით, მიზნებით, აქტივობებით); შეფასების რუბრიკები. |
3 წთ. |
3 |
საშინაო დავალების გამოკითხვა, წინარე ცოდნის გააქტიურება: ა)კითხვა-პასუხი: -სად არის გაკრული ჩვენი ქცევის წესები? -მის მარჯვნივ რა არის? -მარცხნივ? -ზევით? -თაროზე რა დევს? -ჩვენს მიერ ჩამოთვლილ საგნებს რა საერთო სახელს
ვეძახით? -რას ეწოდება სხეული? -ეს რა
სხეულია?(ვაშლის ნახატი) -როგორი სხეულია ვაშლი? (მოსწავლეებს ვაფასებ განმავითარებელი კომენტარით) ბ)ასოციაციური რუკა
(ვაშლის ნახატს მივაკრავ დაფაზე და დავახასიათებთ) (მოსწავლეებს ვაფასებ განმავითარებელი კომენტარით) |
გონებრივი იერიში
კითხვა-პასუხი:
ასოციაციური რუკა |
მთელ კლასთან მუშაობა |
მაგნიტები, პლაკატები
სხვადასხვა გამოსახულებით, ფანჯარა, კარი, ჭერი,
ვაშლის ნახატი დაფა, ცარცი, |
5 წთ.
|
4 |
ახალი მასალის ახსნა: ა)კითხვა-პასუხი, ასოციაციური
რუკა: -ყველა სხეული ასეთია?
-როგორი შეიძლება იყოს
სხეულები? (თუკი ვინმემ ახსენა
ბუნებრივი ან ხელოვნური, გავამახვილებთ ყურადღებას, თუ არა და - თავად ვეტყვი) (მოსწავლეებს ვაფასებ განმავითარებელი კომენტარით) ბ) ვაკრავ დაფაზე სიტყვებს
„ბუნებრივი“ და „ხელოვნური“ , ვიმსჯელებთ, რას შეიძლება ნიშნავდეს ეს სიტყვები. გ) მასწავლებლის საუბარი
ბუნებრივისა და ხელოვნურის შესახებ. (მოსწავლეებს ვაფასებ განმავითარებელი კომენტარით) |
ასოციაციური რუკა
კითხვა-პასუხი
მსჯელობა
მთელ კლასთან მუშაობა
ვერბალური
|
|
დაფა, ცარცი, . |
6 წთ.
|
5 |
წუთშესვენება |
ვერბალური |
|
|
1 წთ. |
6 |
სახელმძღვანელოში (გვ.74-75 )მოცემული მაგალითების განხილვა და წესის შესწავლა (მოსწავლეებს ვაფასებ განმავითარებელი კომენტარით) |
კითხვა,
თხრობა |
მთელ კლასთან მუშაობა |
სახელმძღვანელო |
4 წთ. |
7 |
ცოდნის განმტკიცება: ა) სამუშაო რვ-ში (გვ.93)
მოცემული №2 სავარჯიშოების შესრულება (აქვე ვინიშნავთ №1 სავარჯიშოს საშ. დავ.-ად). (მოსწავლეებს ვაფასებ განმავითარებელი კომენტარით) ბ) ყუთში ვყრი ფერად
ბარათებს, რომლებზეც ბუნებრივი ან ხელოვნური სხეულები ხატია. მოსწავლე ასახელებს
ფერს, მასწავლებელი ყუთიდან იღებს შესაბამის ბარათს და ის ამბობს, ბარათზე გამოსახული
სხეული ბუნებრივია თუ ხელოვნური. (მოსწავლეებს ვაფასებ განმავითარებელი კომენტარით) |
წერა, პრაქტიკული მუშაობა.
მსჯელობა
|
ინდივიდუალური მუშაობა |
სამუშაო რვეული, ფერადი
ფანქრები.
ნახატებიანი ფერადი ფურცლები,
ყუთი. |
5 წთ. |
8 |
საშინაო დავალების მიცემა სამუშაო რვ-ში (გვ.93) №1 სახელმძღვანელო
(გვ.74-75) |
ვერბალური წერა |
მთელ კლასთან მუშაობა |
დაფა, სახელმძღვანელო,
სამუშაო რვეული |
1 წთ |
9 |
შეფასება/ თვითშეფასება (მოსწავლეებს ვაფასებ განმავითარებელი კომენტარით) |
ვერბალური
|
ინდივიდუალური მუშაობა |
შეფასების რუბრიკები. |
1 წთ |
10 |
გაკვეთილის შეჯამება (მიზნებიდან გამომდინარე) დამშვიდობება |
ვერბალური
|
მთელ კლასთან მუშაობა |
გაკვეთილის გეგმა (შესაბამისი
თემით, მიზნებით, აქტივობებით); |
2 წთ |
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლე
შეძლებს ბუნებრივი სხეულების განსხვავებას დამზადებულისგან; მონაწილეობს პრაქტიკულ
აქტივობებში, ახდენს ელემენტარული კვლევითი უნარ-ჩვევების დემონსტრირებას და სხეულების
შედარებას შემადგენელი ნივთიერებების/მასალის მიხედვით.
შეფასება: განმავითარებელი კომენტარი
ზოგადი შეფასების რუბრიკა
შეფასების კრიტერიუმები |
კარგად |
საშუალოდ |
საჭიროებს განვითარებას |
მოსწავლე წარმოაჩენს წინარე ცოდნას |
კარგად წარმოაჩენს წინარე ცოდნას. |
მეტ-ნაკლებად წარმოაჩენს წინარე ცოდნას |
უჭირს წინარე ცოდნის წარმოჩენა |
მონაწილეობს
პრაქტიკულ აქტივობებში, ავლენენ ელემ. კვლევით უნარ-ჩვევებს |
ჩართულია პრაქტიკულ
აქტივობებში, ავლენენ ელემ. კვლევით უნარ-ჩვევებს |
ნაწილობრივ არის ჩართულნი პრაქტიკულ აქტივობებში, მეტ-ნაკლებად ავლენენ ელემ.
კვლევით უნარ-ჩვევებს |
უჭირს პრაქტიკულ
აქტივობებში ჩართვა და ელემ. კვლევითი უნარ-ჩვევების გამოვლენა |
ადარებს სხეულებს შემადგენელი
ნივთიერებების/მასალის მიხედვით |
კარგად ახდენს სხეულების შედარებას შემადგენელი ნივთიერებების/ მასალის
მიხედვით |
შეცდომებით ახდენს სხეულების შედარებას შემადგენელი ნივთიერებების/
მასალის მიხედვით |
უჭირს შეადაროს სხეულები შემადგენელი ნივთიერებების/ მასალის
მიხედვით |
ასხვავებს ბუნებრივ სხეულებს დამზადებულისგან; |
კარგად ასხვავებს ბუნებრივ
სხეულებს დამზადებულისგან; |
ზოგჯერ უშვებს შეცდომას
ბუნებრივი და დამზადებული სხეულების განსხვავებისას; |
უჭირს განასხვაოს ბუნებრივი სხეული
დამზადებულისგან. |
ხელმოწერა: /ფ.კვაბზირიძე/
თარიღი: 19.03.2021 წელი.
Комментариев нет:
Отправить комментарий